Особливості рекрутингу в Defence Tech: закрита галузь, відкриті можливості

Особливості рекрутингу в Defence Tech: закрита галузь, відкриті можливості

Привіт! Я Оксана, COO&Co-founder BazaIT. Разом із командою ми допомагаємо компаніям знаходити своїх людей. Наразі активно працюємо в Defence Tech. Галузь почала стрімко розвиватися з початку повномасштабного вторгнення та не була готовою до швидких темпів зростання. Тому ми допомагаємо знаходити фахівців, а також знайомимо виробників «оборонки» між собою.

Я поспілкувалась із представниками маленьких та великих Defence-команд на традиційному UNIT.Talks Meetup. Якщо ви хочете знайти роботу або крутих фахівців і партнерів у цій галузі — цей матеріал для вас. Поділюсь своїми інсайтами та досвідом компаній, які технологіями й ідеями наближають Перемогу.

Для контексту: про запрошених представників Defence-команд

Денис Глушко — СОО Ark Robotics. Компанія розпочала свою діяльність із виготовлення простих наземних роботизованих комплексів, які долають складні ділянки місцевості. Ці комплекси вже активно використовуються спецпідрозділами. Наразі компанія розробляє 6- та 8-колісні наземні роботизовані комплекси, роботи-мінувальники та роботи-евакуатори, а також систему віддаленого керування та застосування безпілотних систем.

Денис Глушко: «До війни я працював в агронапрямі. З осені минулого року я повністю перейшов в Defence Tech. Перший прототип, який ми зібрали з командою, складався з підручних матеріалів та пластикових контейнерів. Пройшли перші випробування, переробили, запитали думку військових. І наразі маємо єдину в Україні малу платформу з підвіскою зі здатністю розвивати швидкість до 45 км/год, а також можливістю пройти в одну сторону до 20 км».
Денис Глушко — СОО Ark Robotics

Максим Черкіс — R&D and Innovations manager в Defence Builder. Це акселераційна програма для українських оборонних стартапів у напрямах: БПЛА, наземні та водні роботизовані комплекси, кібербезпека, авіоніка, засоби радіоелектронної боротьби та розвідки, програмне забезпечення, сенсори, рішення з розмінування тощо. Учасники мають можливість пройти шлях від «гаражного» виробництва до стабільної компанії.

Максим Черкіс: «Війна показала, що на фронті потрібні прості та дешеві рішення. Якщо ви працюєте над розробкою продукту, застосуйте фреймворк «Дизайн-мислення» та гнучку методологію Agile, а саме ітераційний підхід (спринти) із Scrum. Що це дає? По-перше, орієнтованість на кінцевих споживачів — військових, та швидке прототипування, щоби перевіряти гіпотези не просто на папері, а отримувати ґрунтовний зворотній зв’язок із поля бою».
 Максим Черкіс — R&D and Innovations manager в Defence Builder

Денис Скрипка — співзасновник та керівник Nanit Robot. Компанія спеціалізується на навчанні дітей та дорослих інженерним навичкам. Ви можете пройти курс з інженерії та робототехніки, розібратися з електронікою та програмуванням, зібравши наземний дрон, літаючий дрон та «розумний будинок».

Денис Скрипка: «Наша мета — зробити інженерів із початківців. Нам потрібно якомога більше розробок для фронту. Нехай краще гинуть роботи, ніж люди».
Денис Скрипка — співзасновник та керівник Nanit Robot

Олена Душина — виконавча директорка military-tech компанії PSS by Logics7, одного з лідерів у виробництві професійних тренажерів для бойової підготовки. Компанія створює комплексні рішення: від проєктування і розробки програмного забезпечення до відтворення реалістичних сценаріїв бойових дій на симуляторах. Завдяки продуктам PSS by Logics7 понад 100 000 військовослужбовців пройшли тренування та опанували різні види озброєння, зокрема AT-4, NLAW і Stinger.

Олена Душина: «Ми підтримуємо наших захисників. У нашому шоурумі військові мають можливість безкоштовно опанувати важливі навички. До того ж мобільна команда регулярно вирушає на позиції, щоби проводити навчання в польових умовах».
Олена Душина — виконавча директорка military-tech компанії PSS by Logics7

Ситуація із tech-фахівцями в оборонній галузі

Консалтингова компанія у сфері dual-use, оборони та розмінування DataDriven провела дослідження ринку Defence Tech. За результатами, однією з перешкод розвитку галузі є нестача фахівців зі знаннями бізнесу, технологій та military-досвідом. 

Це підтверджують і запрошені на івент представники «оборонки». Усі назвали кадрове питання одним із найбільших викликів. Багато компаній у цьому напрямі з’явились за останні 2,5 роки, так само як і багато фахівців почали вивчати оборонні технології лише від початку повномасштабної війни.

Олена Душина: «Зараз у нашій компанії відкрито понад 20 вакансій для фахівців як технічних, так і нетехнічних напрямів. Вчасне і якісне закриття вакансій — один із найскладніших викликів для бізнесу. Особливо в miltech. Нам важливе поєднання технічних навичок, гнучкості розуму і швидкості, а ще й досвід у цій сфері, бо маємо працювати на випередження, аби вчасно реагувати на виклики воєнного часу. Наприклад, знайти техрайтера, який би мав відповідні навички та хотів працювати з документацією — просто якийсь челендж. На цю роль зазвичай подаються фахівці, які тільки закінчили навчання в університеті. Вони не можуть швидко включитись у роботу, потрібен мінімум рік навчання в компанії. Після того, як фахівці отримали досвід, часто йдуть працювати конструкторами над створенням нових розробок. Тому знову доводиться шукати людину, яка працюватиме з документацією. Ми цінуємо досвід у Defence Tech, адже його відсутність означає довгий процес навчання і, як наслідок, затримки у впровадженні рішень для захисників. Але ми залучаємо кандидатів різного рівня, з різних напрямів і готові навчати».
Денис Глушко: «Критично важливі інженери з прокачаними soft-навичками. Ті, які можуть пояснити, що і для чого роблять, дати відповіді на питання. Це задача із зірочкою. Тобто потрібні фахівці з класною експертизою та бажанням спілкуватися з людьми».

Хто працює у Defence Tech

Галузь об’єднує фахівців із різноманітним професійним бекграундом. Тут можна зустріти інженерів-ентузіастів та експертів із досвідом у Defence. Це круто, адже знання різних сфер дозволяють знаходити нестандартні рішення для оборонних продуктів.

Один із прикладів світчингу в Defence — компанія Buntar Aerospace, заснована айтівцями, оскільки була критична потреба в розвідувальних крилах.

Денис Глушко: «Core нашої команди — фахівці з Automotive. У нас є професійні гонщики, каскадери, які ставили трюки в кіно. Їх драйвить швидкість та потужність автомобілів. У дронах найбільше цікавили також ці характеристики. І нам вдалось зробити відповідні роботизовані комплекси».
Олена Душина: «Після більш ніж двох років повномасштабної війни на ринку починають з’являтися фахівці з військової сфери. Уже зараз ми залучаємо талановитих експертів із досвідом у military».

Як потрапити в «оборонку»

Брак знань можна підтягнути. Свідомий керівник завжди знайде спосіб підсилити ваші hard-скіли. Однак із soft-навичками все складніше — зробити людину більш людяною чи емпатійною майже неможливо.

Оксана Горбунова — COO&Co-founder BazaIT
Максим Черкіс: «Потрібно зважати, що ми говоримо про mission-driven компанії. Тут головний драйвер — суспільна місія, а не отримання прибутку. Працювати з нами — означає бути частиною команди, де кожен розуміє реальний вплив на захист країни. Це створює особливу корпоративну культуру, де цінності та місія компанії відповідають особистим переконанням фахівців.
Ми першочергово звертаємо увагу на мотивацію кандидата. Якщо хочете доторкнутися до збереження нації та Перемоги, чекаємо на вас у Defence».
Денис Скрипка: «У Defence Tech працюють не просто висококваліфіковані інженери та фахівці з різних галузей, а люди, які поділяють спільні цінності та прагнуть робити вагомий внесок у безпеку й технологічний розвиток країни. Кожен член команди відрізняється не лише своїми професійними навичками, але і глибоким бажанням допомагати створювати рішення, що впливають на оборону та захист. Ми шукаємо тих, кого мотивує не зарплата, а бажання бути частиною значущих змін у галузі оборонних технологій».
Олена Душина: «Ми уважно підходимо до відбору кандидатів, проводячи кілька етапів співбесід, щоб упевнитися, що їхні цінності співзвучні з нашими. Для нас важливо, аби фахівець з експертними знаннями мав щире бажання віддаватися справі та розділяти нашу місію і бачення».
Денис Глушко: «Якщо ви хочете долучитися до галузі як виробник, не сприймайте інших за конкурентів. Ми всі об’єднані однією метою та мрією. Наприклад, ми охоче ділимось розробками та експертизою саме в побудові підвіски. Ви можете роздивлятись ці деталі, фотографувати, скопіювати наші ідеї та впровадити у виробництво. Тільки є одна умова. Якщо ви зробите так само чи краще, ми потиснемо вам руку. Якщо гірше, то краще ще раз прийдіть та поспілкуйтесь із нами».

Як Defence Tech вирішує проблему нестачі фахівців

На початку повномасштабного вторгнення спеціалісти потрапляли до Defence-компаній або стартапів здебільшого через особисті зв’язки. Галузь почала стрімко розвиватись, тож різко з’явилася потреба у фахівцях. Неналагоджені процеси найму компенсувались ентузіазмом із боку кандидатів. Можливість робити значущий внесок у захист країни надихнула багатьох спеціалістів переорієнтуватися на оборонні технології.

Наразі рекрутинг у Defence Tech майже не відрізняється від ІТ чи інших галузей. Йдеться про job-портали, вакансії в профільних медіа, соцмережі і, звісно, нетворкінг. Але більшість компаній не можуть бути публічними через питання безпеки виробництва та залучених людей.Тому у вакансіях ви ймовірніше не побачите назви компаній, їхні продукти, локації офісів. До того ж коли виробники знаходять потрібного фахівця, не завжди доходить до оферу. Наприклад, у вас повний метч за цінностями, скілами, досвідом, але батьки кандидата проживають на тимчасово окупованій території. Якщо в інших індустріях це не стане перешкодою отримати роботу, то в Defence — ймовірніше буде відмова. При оцінці кандидатів враховуються потенційні ризики для безпеки проєктів та команди, а саме — можливий шантаж або тиск на родичів кандидата на окупованих територіях.

Денис Глушко: «Ми шукали людей, які перероблюють пікапи на медваки, мають експертизу в хобійній темі, та пропонували їм долучитися до нас. Адже такі спеціалісти знають свою справу, потреби фронту та розуміють рівень відповідальності. Вони вже створюють те, від чого залежить життя людей».

Закриті тематичні івенти — найкраще рішення для пошуку кандидатів, партнерів, роботодавців. На таких заходах можна відкрито спілкуватися з фахівцями, розповідати про свої проєкти та знаходити однодумців. Це також своєрідні майданчики для обміну досвідом, презентації інновацій та пошуку нових можливостей.

Unit.Talks Meetup: як tech-таланти формують обороноздатність країни
Олена Душина: «На одному з івентів нам вдалося знайти експерта з кібербезпеки. Ми активно продовжуємо пошук нових кадрів у закритих спільнотах, через рекомендації та завжди відкриті до нових знайомств у нашій галузі. У Defence Tech важливо мислити масштабно й постійно шукати нові шляхи підвищення ефективності».

В Україні зареєстровано понад 2 300 проєктів у Defence Tech. Такі цифри знайшла в дослідженні від KSE Institute та Brave1 за жовтень 2024 року. Знати всіх фаундерів та тих, хто працює над стартапами, майже нереально. Я створила закриту групу в Signal. Це міні-спільнота представників «оборонки» для знайомств, обміну досвідом та допомоги один одному. На military-івентах ділюсь QR-кодом на себе. Лише після особистої верифікації додаю виробника до групи. Перевіряю нових учасників за спільними знайомими, історіями їхнього виробництва. Уже маю кілька вдалих кейсів. Наприклад, в одного виробника виник форс-мажор — підвів постачальник комплектувальних. Він написав про це в групі. Протягом 10 хвилин вирішили проблему — двоє інших виробників надали потрібні контакти. Якщо ви створюєте продукти для оборони або знаєте таких, пишіть мені в соцмережах. Об’єднавши технології, експертизу та ресурси, ми зможемо швидше масштабувати успішні проєкти.

Замість висновку

Зміни на фронті формують попит на продукти. Неможливо точно сказати, які фахівці будуть найбільш затребуваними. Потрібно швидко вчитись, змінюватись, бути в постійній комунікації із захисниками. Так ми будемо спроможними покривати їхні потреби та запити, а відтак — зможемо результативно протистояти ворогу та рухатися вперед до спільної для всіх нас мети.