Як розвивати продуктовий майндсет: поради для світчерів та досвідчених ІТ-фахівців

BazaIT запустила освітній проєкт Product Mindset Growth для тих, хто хоче світчнутися в продуктове ІТ. Окрім технічних вебінарів, проводимо серію вебінарів про софт скіли. Адже саме такі навички допомагають не просто виконувати задачі, а бачити ширший контекст, ефективно працювати в команді, приймати кращі рішення та професійно зростати.
Ділимося записом та інсайтами софтового вебінару. Разом з експерткою із Brainstack обговорили, як рекрутери та хайринг-менеджери визначають наявність продуктового майндсету в кандидатів, чому це важливо і як проявити такі навички навіть тим, хто тільки починає свій шлях у продуктовому ІТ.
Про експерта
Діана Кудименко — Talent Acquisition Specialist у Brainstack.
«Product Mindset — це мʼяз, який є в кожного, його просто треба тренувати».
- 6 років у рекрутингу, з них майже 4 у продуктовому ІТ.
- Працює з технічними та нетехнічними позиціями: від розробників і девопсів до продактів, маркетологів і бек-офіс ролей.
- У 2025-му вже найняла цілу команду креативних маркетологів із product mindset на один із проєктів компанії.
Що таке Product Mindset?
Product Mindset — тип мислення спеціаліста, який фокусується на створенні продукту, що буде мати цінність і для юзера, і для бізнесу. Основні маркери:
Фокус на ефективний результат
- Постановка глобальних цілей та їх декомпозиція
- Синергія бізнес-цілей та потреб користувача
- Аналіз виконаної роботи
Data-driven підхід
- Збір даних та перетворення їх у метрики
- Прийняття рішень на основі даних
- Системність
T-shape розвиток
- Кроскомандна взаємодія
- Розуміння процесів інших команд/спеціалістів
- Розвиток не тільки в рамках своєї позиції, а й за її межами
Ознаки продуктового майндсету, або green flags
Одразу варто зазначити: хоча згадаємо шість основних маркерів, насправді їх набагато більше. У кожного рекрутера чи хайринг-менеджера є власні орієнтири — ті нюанси, які вони вважають показовими.
1. Активність у запитаннях
Перший маркер — спеціаліст ставить багато питань: від умов праці до глобальних цілей продукту. Це свідчить про зацікавленість, розуміння контексту, бажання глибше зануритися в роботу. Такий підхід демонструє як продуктовий мейнсет, так і мотивацію.
2. Робота з аналітикою
Кандидат часто згадує досвід роботи з аналітикою — метрики, інструменти, тести, таблиці, або ж комунікацію з аналітиками. Іноді ці моменти можна вловити навіть у відповідях на інші запитання — і це дуже показово.
3. Орієнтація на результат
Спеціаліст розпочинає розповідь із досягнень, а вже потім пояснює, як саме їх досяг. Це говорить про результативність і пріоритетність цілей.
4. Баланс позитивного й негативного досвіду
Кандидат відкрито ділиться як успіхами, так і помилками. Це ознака здатності до саморефлексії, аналізу, критичного мислення та навчання на власному досвіді.
5. Інтерес до суміжних процесів
Продуктовий спеціаліст заглиблюється не лише у власні задачі, а й у суміжні процеси в інших командах. Це про T-shaped розвиток — розуміння зв’язків, можливостей, впливів, що сприяє кроскомандній ефективності.
6. Helicopter View
Здатність подивитися на продукт чи проєкт із висоти — оцінити ризики, побачити можливості, стратегічно мислити. Це вміння бачити «широку картину» — цінна навичка для будь-якої продуктової ролі.
Які перспективи для світчерів отримати офер
18 % — за дослідженням BazaIT, саме такий відсоток українських ІТ-компаній планують найняти світчерів у 2025 році.
І ще 47 % компаній планують найняти джунів, які теж по суті можуть бути світчерами.
Як продуктовий майндсет проявляється на різних позиціях
→ Finance Manager
Як проявляється:
- не просто рахує репорти, а й помічає зміни та закономірності в даних, а потім йде обговорювати їх із менеджером продукту;
- не просто контролює бюджет, а старається його оптимізувати без суттєвих втрат;
- не просто слідкує за пеймент провайдерами, а й визначає найефективніші, спілкується, дає свої рекомендації менеджеру про співпрацю.
Як висвітлити:
«Я впровадила юніт економіку. В одному з подкастів я почула про юніт економіку, це здалось цікавим, тому я дослідила це питання у своїй компанії. Виявилось, що мої колеги з маркетингу/продажів не трекають юніт економіку й не ділять наших клієнтів на сегменти. Тому я розробила рекомендації під нашу компанію, передала колегам і разом із дата аналітиком ми це впровадили. Тепер ми бачимо всі необхідні дані для наших активностей, краще рахуємо наші результати, бачимо всю картину й можемо робити нашу пропозицію більш привабливою. Власне після цього я і зацікавилась позицією Data Analyst та вирішила розвиватись у цьому напрямку».
Про що в цьому кейсі:
- T-shape розвиток
- Helicopter view
- Фокус на результат
- Кросфункціональна взаємодія
- Бізнес цілі та потреби клієнта
- Проактивність
- Прийняття рішення на основі аналізу
→ Sales Manager
Як проявляється:
- не просто продає продукт/послугу, а намагається виявити потребу клієнта та запропонувати найбільш вигідне рішення для обох сторін;
- не просто спілкується з клієнтами, а й налагоджує з ними довірливий звʼязок;
- не просто виконує план, а й шукає можливості для досягнення кращих результатів.
Як висвітлити:
«Я покращив email листи в нашій воронці. Під час спілкування з клієнткою, я почув, що їй було не дуже зрозуміло, що відбувається з її запитом після заявки, а потім вона ще й отримала дублікат одного з листів. Я вирішив уточнити про ці моменти в інших клієнтів. 70 % з них підтвердили сказане, а решта взагалі не відкривали листи. Я зібрав усі дані і вирішив протестувати воронку самостійно. Мені довелось провести рісьорч, щоб зрозуміти як тестувати так, щоб нічого не пропустити і сформувати правильний висновок. Після цього я згенерував декілька гіпотез і на їх основі запропонував ідеї для команди маркетингу. Деякі наші показники змінились, але не суттєво, тому тепер я хочу розібратись з Email маркетингом і хочу спробувати себе в цій ролі».
Про що в цьому кейсі:
- Декомпозиція
- Фокус на результат
- Кросфункціональна взаємодія
- Бізнес цілі та потреби клієнта
- Проактивність
- Прийняття рішення на основі аналізу
- Аналіз результатів
- Послідовність та системність
→ Customer Care Agent
Як проявляється:
- не просто допомагає користувачам вирішити їхні проблеми, а і збирає інсайти;
- не просто закриває тікети, а й оптимізовує процеси, щоби покращити результати;
- не просто відповідає в чаті, а й формує в користувача приємне враження.
Як висвітлити:
«Я перейшла з позиції агента на позицію Product Manager. Я пропрацювала на цій позиції декілька місяців і за цей час досконало вивчила продукт та нашу цільову аудиторію. Я зрозуміла, що із часом у мене зʼявляється все більше ідей, які могли б повпливати на розвиток нашого продукту. Я не розуміла як їх правильно формувати та презентувати, також не знала як працює розробка ІТ-продуктів. Тому я прочитала декілька базових книг про маркетинг і розробку, подивилась декілька вебінарів про продуктове ІТ. Уже маючи певні знання, поспілкувалась із різними командами, щоб зрозуміти їх задачі, а потім пройшла курс Product Manager. Перш ніж робити запит на внутрішній перехід, я поспілкувалась з Product Manager нашого проєкту й запропонувала йому декілька своїх ідей, йому сподобалась моя аргументація та дані, тому він сам зініціював мій перехід».
Про що в цьому кейсі:
- Розвиток
- Фокус на результат(ціль)
- Кросфункціональна взаємодія
- Системність
- Проактивність
- Helicopter view
Як хайринг-менеджери перевіряють product mindset на інтерв’ю
Кейсові запитання
Можуть стосуватись як реального досвіду, так і гіпотетичних ситуацій. Вони допомагають зрозуміти, як кандидат підходить до вирішення завдань і яке мислення лежить в основі його рішень.
Що ти будеш робити, якщо складається ситуація Х, а в ти знаходишся в умовах Y?
Розкажи, з якою складною задачею ти востаннє зіштовхувався?
1.1. Що це було?
1.2. Чому це було складно?
1.3. Що ти робив? / Який був алгоритм дій?
1.4. Що вийшло в результаті?
1.5. Ти задоволений результатом?
1.6. Аналізуючи ситуацію зараз, чи є щось, що можна було зробити краще?
Уяви, що ти зробив X і отримав результат Y. Що варто зробити далі в такому випадку?
Поради, як готуватись до співбесіди
→ Ще під час роботи візьміть собі за звичку нотувати всі складні, цікаві, нетипові ситуації та яке було вирішення.
→ Фіксуйте зміни у своїх результатах роботи, свої досягнення та фейли.
→ Не завжди є швидкий доступ до нотаток, тому створюйте асоціації, візуалізуйте, час від часу повертайтеся думками до того, що було вчора/тиждень тому/місяць/рік.
→ Гейміфікуйте свою роботу: сприймайте задачі як квести, проблеми як біг-босса, винагороджуйте себе за досягнення.
→ Пропишіть промт ШІ-інструменту. Нехай він візьме на себе роль менеджера вакансії, яка вас цікавить, та сформулює питання. Розіграйте із ним співбесіду.
→ Проходьте співбесіди навіть у тих, у компаніях, які не у пріоритеті. Це дозволить почуватись впевненіше.
Якщо ви обираєте напрям, щоби свічнутися в ІТ, дивіться вебінари нашого освітнього проєкту. Також читайте в попередньому матеріалі про SMM-спеціаліста та як стартувати в професії.